Pleseň, ako sa jej účinne zbavíte

Plesne v bytoch a domácnostiach. Ako ich odstrániť a ako predísť ich výskytu a novotvorbe. Odstránenie plesní Pezinok

Zvýšený výskyt plesní v okolitom prostredí zvyšuje možnosť ich výskytu v bytoch a domácnostiach. Plesne k životu nepotrebujú veľa. Sú nenáročné na živiny, darí sa im vo vlhkom prostredí, nepotrebujú k svojmu rastu svetlo. Vďaka svojmu enzymatickému vybaveniu využívajú ako zdroje živín najrôznejšie materiály. Teda nábytok, podlahové krytiny, omietky, murivo, sklo či dlaždice, ktoré sú znečistené organickými zvyškami. Plesne rastú v širokom teplotnom rozmedzí. Sú tiež schopné si vhodne upraviť pH substrátu, v ktorom rastú.

Čo sú plesne vlastne zač?

A ako plesne vyzerajú? Plesne sú viditeľné ako rôznofarebné porasty. Môžu byť biele, zelené, krémové, žlté, modré, čierné alebo šedé, záleží na druhu plesne. Sfarbenie je spôsobené pigmentom, sfarbené sú tiež spory.

Základ tela plesní je tvorený hubovým vláknom (hýfami), ktoré sa zložito rozvetvuje v podhubie (mycélium). Z rozmnožovacích orgánov, ktoré z mycélia vyrastajú, sa uvoľňujú výtrusy (spóry). Spory sú ľahké a veľmi ľahko sa uvoľňujú a kontaminujú ďalšie predmety v priestore. Zo spory klíči vlákno, ktoré sa v priaznivých podmienkach rozrastie v hyfu. Plesne sa tiež šíri rozrastaním hýf a ich úlomkov.

A ako môžu plesne škodiť? Okrem toho, že plesne poškodzujú byt a jeho zariadenie, môžu vážne ohroziť aj zdravie ľudí. Spory, ktoré sú uvoľňované z plesní do ovzdušia, vyvolávajú u citlivých jedincov alergiu. Tá sa najčastejšie prejavuje ako priedušková astma alebo alergická nádcha. Konzumácia plesnivých potravín prináša riziko otravy plesňovými jedmi (mykotoxíny).

K príčinám výskytu plesní v bytoch sa predovšetkým radí zvýšená vlhkosť objektu. Keď dochádza k narušeniu rovnováhy medzi zdrojom a odvádzaním vlhkosti, tiež je narušená vnútorná klíma budovy. Najčastejšími príčinami vlhkosti býva zatekanie dažďovej vody, vystupovanie zemnej vlhkosti a zatekanie sanitárnych inštalácií.

Vlhkosť, ktorá je spôsobená činnosťou užívateľov (varenie, sprchovanie, pranie, sušenie bielizne) sa prejavuje predovšetkým v menších priestoroch v súvislosti s nedostatočným vetraním (kúpeľňa, kuchyňa). Vlhkosť prostredia môže negatívne ovplyvniť nadmerný počet kvetín a veľká vodná plocha v priestore (akvárium).

A ako teda výskytu plesní zabrániť?

Predovšetkým je dôležité vytvoriť prostredie, v ktorom plesne nemajú šancu. To sa dá dosiahnuť dostatočným prirodzeným vyschnutím novostavieb pred ich uvedením do prevádzky. Voľbou vhodného tvaru stavby (strecha, ktorá zaistí rýchly odvod vody), dobre vybudovanou hydroizoláciou a drenážou budovy. Údržbou strešné krytiny, odkvapov a dažďových zvodov. Pomáha tiež zakrytie komínov, udržiavanie funkčnosti kanalizácie, pravidelná kontrola ústredného kúrenia a vodovodných batérií (tesnosť kohútikov). Tiež rýchla oprava škôd vzniknutých v rozvodoch, inštalácia účinného odsávacieho zariadenia v kuchyni a kúpeľniach.

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý zabraňuje rastu plesní, je vetranie. Vetrať je potrebné pravidelne a dostatočne intenzívne. Výmena vzduchu prebieha aj cez škáry okien a dverí, napriek tomu pri inštalácii niektorých typov plastových okien a tesnenia je potrebné myslieť na zmenené podmienky a vetrať častejšie. Miestnosti bez okien so skriňami vstavanými do steny je potrebné vybaviť vetracím systémom.

Čo na plesne najlepšie zaberá?

Pre odstránenie plesní sa používajú protiplesňové prípravky, ktoré sú účinné len zdanlivo. Väčšinou obsahujú chlór. Ten má bieliacu schopnosť, takže miesto zasiahnuté plesňou vybieli, pleseň sa na určitú dobu stiahne do povrchu napadnutého materiálu a za určitú dobu sa opäť objaví. Ako najúčinnejší sa v boji proti plesniam ukázala činnosť A SERVISU LIPKA, s.r.o., Pleseň, ako sa jej účinne zbavíte ,ktorý používa výhradne LSG – D dezinfekciu s dlhotrvajúcim účinkom. Je to jeden z mála prípravkov, ktorý plesne skutočne likviduje.

Práce na odstraňovaní plesní sú v podaní technikov A SERVISU naozaj precízne. Nenechávajú nič na náhodu, všetko vykonávajú veľmi starostlivo. Plesne odstraňujú tým spôsobom, že ich nastriekajú kyslou chémiou, aby ich potom mohli na mokro mechanicky odstraňovať bez rizika ich ďalšieho prenosu. Na napadnuté miesta sa nanesie spomínaná LSG – D dezinfekcia.

Keďže sa v priestore, v ktorom sa rozrástli plesne, musia nutne vyskytovať aj uvoľnené plesňové výtrusy, je nevyhnutné odstrániť aj ich. Nie je to jednoduchá práca, technici firmy pre ich odstránenie používajú na steny, podlahy aj veci v miestnosti priemyselný vysávač. Ten ale spory nemusí zlikvidovať dostatočne, preto sa opäť uplatňuje LSG – D dezinfekcia, s ktorou sa starostlivo pretrú všetky horizontálne povrchy, na ktorých mohli spory uľpieť.

V boji s plesňami nie je dôležité len ich odstránenie, ale aj prevencia. Okrem zistenia a odstránenia príčiny vzniku vlhkosti je vhodné napadnuté plochy ošetriť LSG náterom. Ten veľmi účinne zabraňuje prenikaniu vlhkosti do ošetrených povrchov. Ak steny zostanú suché, plesne sa na nich vytvárať nebudú.

Related Post

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *